Karel Čapek - Matka
Karel Čapek - Matka

Autor: Karel Čapek (1890-1938; český spisovatel, novinář (Národní listy a zvl. Lidové noviny), překladatel; studium filozofie v Praze; záliba v cestování, práci na zahradě (Zahradníkův rok), vztah ke zvířatům (Měl jsem psa a kočku); bratr Josef Čapek - malíř spoluautor několika děl (Zářivé hlubiny, Krakonošova zahrada, Lásky hra osudná atd.)
Dílo: povídky (Boží muka, Trapné povídky, Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy), romány (Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky, První parta, Život a dílo skladatele Foltýna - nedokončený; trilogie: Hordubal, Povětroň, Obyčejný život), cestopisné fejetony (Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever), hry (Loupežník, RUR, Ze života hmyzu), dramata (Věc Makropulos, Bílá nemoc, Matka), tvorba pro děti (Dášeňka, čili život štěněte, Devatero pohádek), překlady (Francouzská poezie moderní doby) )

Vydala v březnu 1938 firma Fr.Borový v Praze.

Kompozice: hra o třech dějstvích

Místo a doba děje: blíže neurčeno, ale asi Španělsko a doba španělské občanské války; prostředí měšťanské rodiny


Matka Dolores měla pět synů. Čtyři z nich – Ondra, Jiří a dvojčata Kornel a Petr - již zemřeli. Jen tichý a citlivý Toni byl ještě naživu. Ondra byl lékař a zemřel, když se snažil najít lék proti žluté zimnici. Jiří byl pilot a zemřel při pokusu o překonání výškového rekordu. Dvojčata Kornel a Petr zahynuli v občanské válce; Petr byl zatčen a popraven, Karel padl v boji.
Jejich otec – vojenský důstojník - zahynul v boji s africkými domorodci v koloniální válce.
Mrtví v pokoji osamocenou matku navštěvují a hovoří s ní. Matka jim vyčítá, že zbytečně riskovali životy a že by bylo všem lépe, kdyby se nesnažili o hrdinství.
Posledního nejmladšího syna Toniho matka nechce pustit bojovat, ačkoliv on by šel rád. Až když slyší naléhavý hlas ženy v amplionu, která mluví o tom, jak přišla o syna na cvičné lodi Gorgona a o tom, jak je nepřítel krutý (vraždí malé děti a nemocné), rozhodne se, že Toniho do války pustí. Kniha končí takto: „Matka strhne se stěny pušku a podává ji oběma rukama Tonimu s velkým gestem: Jdi!“.


Toni – tichý, citlivý, chce jít bojovat
matka Dolores – láska k mrtvým, obava o živé
mužský a ženský hlas – působí na matčino rozhodování

Kniha se mi dobře četla, protože byla krátká a děj nebyl složitý.