Arthur Charles Clarke - Setkání s Rámou

Autor: Arthur Charles Clarke
anglický spisovatel, autor sci-fi literatury; nejznámější - trilogie 2001: Vesmírná odysea, 2010: Druhá vesmírná odysea, 2061: Třetí vesmírná odysea a zatím pětidílná sága o kosmické lodi Ráma (Setkání s Rámou, Návrat Rámy, Zahrada Rámova, Ráma tajemství zbavený, Poslové Rámových světů - od 2. dílu spoluautor Gentry Lee)
Kniha byla napsána v roce 1973. Vydalo nakladatelství Baronet v Praze 1993.


Ráno v 9:46 světového času 11.září roku 2077 spadl na severní Itálii meteorit a lidstvo se rozhodlo, že bude pečlivě monitorovat všechny meteority a tak vznikl projekt "Vesmírná ochrana". Jednou počítače zaznamenali něco, co zpočátku připomínalo meteorit, ale když se to přiblížilo, bylo jasné, že tento tvar nemohla vytvořit příroda. Byl to totiž rotující válec o rozměrech několika desítek kilometrů. Zjistilo se, že tento objekt proletí sluneční soustavou pouze jednou a tak má lidstvo jedinečnou příležitost na jeho prozkoumání. Proto se k němu vydává loď Endeavour, která přistane přesně na ose rotujícího válce. Tam tudy se dostanou lidé dovnitř této podivné kosmické lodi - Rámy. Ráma nemá gravitaci, ale místo ní je zde odstředivá síla způsobená tím, jak rotuje. Proto je v ose Rámy nulová gravitace a na vnitřní straně pláště největší. Uvnitř lidé v čele s kapitánem Nortonem provádějí výzkum a mapují vnitřek Rámy. Na to mají ale pouze tři týdny, protože se pak Ráma příliš přiblíží Slunci.
Ráma během cesty vesmírem "promrzl" a tak voda, která v něm byla, zmrzla, ale teď, jak se přibližuje Slunci, začíná rozmrzat a díky tomu se dá uvnitř Rámy dýchat. Zanedlouho se uvnitř rozsvítí 6 sluncí, které usnadní průzkumníkům práci, protože dosud museli sami svítit reflektory. Také se objevují biologičtí roboti - bioti, kteří Rámu udržují, ale lidí si nevšímají. Jednoho dne začne 6 sluncí pomalu zhasínat a všichni bioti odchází zpět do Moře, z kterého také vyšli. Všichni lidé rychlé opouštějí Rámu a v Endeavouru ho opouštějí.
Ráma směřuje do Slunce a všichni čekali, že dojde k jeho zničení, ale okolo něj se utvoří jakýsi štít a Ráma ze Slunce načerpá energii a hmotu a pokračuje ve své pouti vesmírem.


Kniha se mi moc nelíbila, protože obsahovala velmi mnoho podrobných popisů, které se mi zdály nudné.
Hned v úvodu knihy mě překvapilo to, že autor píše o tom, že 11. září ráno v 9:46 světového času postihne lidstvo katastrofa (meteorit). Letos (2001) 11. září ráno v 8:46 New Yorkského času postihla lidstvo skutečně katastrofa - do budovy WTO narazilo první letadlo. Je to jen náhoda? Pravděpodobnost, že by autor náhodně "uhodl" den, hodinu a minutu je 0,0000019.