Bohumil Hrabal - Postřižiny

Autor: Bohumil Hrabal
1914-199? - vstup do literatury v 50. letech, publikoval částečně oficiálně, částečně v samizdatu
právník, ale různá zaměstnání (např. výpravčí)
podobný styl jako Hašek (hospodské povídačky); surrealistické postupy
povídky Pábitelé – o lidech milujících život (vnitřně čistí, navenek obhroublí)
novela Taneční hodiny pro starší a pokročilé – tvarové experimentování
próza Ostře sledované vlaky – za války, není důležitá válka, ale život hl. hrdiny
román Postřižiny – jemná kritika maloměstského způsobu života
povídky Slavnosti sněženek – vyznání lásky k životu, přírodě, lidem
román Obsluhoval jsem anglického krále
Děj se odehrává za první republiky počátkem 20. let v pivovaru v Nymburce.
Hlavními postavami jsou Francin (správce pivovaru, autorův otec), jeho žena Maryša (vzpírá se maloměšťáckým konvencím, autorova matka) a strýc Pepin (Francinův bratr, pábitel).
Maryša se rozhodne, že udělají zabíjačku a nakonec pozve na zabíjačku celou správní radu. Všichni členové odcházejí domů až pozdě večer a libují si, až na Francina, který zabíjačku nesnáší a raději pije bílou kávu a přikusuje suchý chleba. Druhý den, když se Maryša probudí, usmaží si řízky a zapijí je pivem. To se ale Francinovi moc nelíbí.
Francin má motocykl Orion, se kterým jezdí do Prahy a většinou se mu porouchá. Jednou ho domů dokonce odtáhne i kravský povoz. Vždycky přiveze Maryše z Prahy nějaký malý dárek.
Jednoho dne přijede Francinův bratr Pepin, který je roztržitý, všechno řekne na rovinu a hrozně křičí. Povoláním je švec. Francin z jeho příjezdu zrovna šťastný není. Pepin sice říká, že přijel pouze na dva týdny, ale Francin ví, že se jeho návštěva protáhne alespoň na dva měsíce. Maryša si v bláznivém švagrovi najde zalíbení a často se s ním vybavuje. Několikrát se stane, že Pepinovo hlasité „mluvení“ přeruší jednání správní rady a Francin přiběhne a okřikne ho.
Po čase jede Francin opět do Prahy, ale tentokrát ženě nepřiveze žádný malinkatý dáreček. Je to přístroj, který se skládá ze skleněných trubic, různých nástavců a elektrod, které jsou naplněny neónem. Přístroj slouží na uklidnění migrény, na srdce, na nervy, na jaterní skvrny, na natržené svaly atd. Součástí přístroje je i skleněný neónový hřeben, pomocí kterého Francin pročesává její vlasy.
Jednou byl Pepin s Maryšou v zahradě a na kusu klacku jí hlučně vysvětloval kolik částí má vojenská puška. Opět přiběhl z kanceláře rozčílený Francin a ptá se, co v zahradě dělají. Na Pepinovu otázku "Kam si mají jako jít hrát?" rozzuřeně odpoví - třeba na komín! Tak Pepin s Maryšou vylezou na komín.
Pepin pracuje v pivovaře u bednářů.
Do města se dostane novinka - rádio. Občané přicházejí do hotelu Na Knížecí, aby si mohli prohlédnout a poslechnout tu zázračnou věc. I Maryša je ohromena rádiem, které teď zkracuje vzdálenost mezi Prahou a jejich městečkem. Díky této myšlence jí napadlo, že si taky něco zkrátí - sukni. Rychle pospíchá do pivovaru s ustřihnutou sukní přímo u kolen. Maryša je tak posedlá módou zkracování, že jejich psovi Muckovi zkrátí sekyrkou ocásek. Doktor Gruntorád mu ocas zaváže, ale pes stejně bolestí celou noc vil, takže Francin popadl pušku a zastřelil ho.
Dále Maryša s Pepinem vezmou pilku a zkracují nohy u stolu asi o 10 centimetrů. Pak se jim to zdá hodně, a tak nohy u stolu podloží knihami.
Francin se opět vrací z Prahy a tentokrát přiváží gramofon. Pustí hudbu a požádá manželku o tanec a snaží se tancovat tango. Potom Maryšu požádá o tanec Pepin a bláznivě s ní tancuje. Maryša ale zakopne o špalek, který byl uříznutý od stolu, zvrtne si kotník a noha musí do sádry. Teď má Francin ženu jakou si vždy přál. Nosí jí snídani, oběd z restaurace, stále ji obletuje. Když doktor Maryše sundá sádru, tak dostane další bláznivý nápad. Jede ke kadeřníkovi, že chce nový sestřih. Ovlivnil ji doktor Gruntorád, který nechal koňům zkrátit hřívy a ohony a nový sestřih jí doporučil kvůli lupům. Kadeřník ji však ostříhat nechce, a tak Maryša musí podepsat revers, že si dobrovolně při svém plném vědomí nechává ostříhat vlasy a k tomu mu ještě mu přislíbí basu ležáků. Když pak jede městečkem s novým krátkým sestřihem do pivovaru, nikdo ji vůbec nemůže poznat. Francin, když vidí tu pohromu, vezme pumpičku od kola, přehne Maryšu přes koleno a našvihá jí pumpičkou.