Ota Pavel – povídky

Autor: Ota Pavel
vlastním jménem O. Popper
novinář – sportovní reportáže Dukla mezi mrakodrapy, Pohádka o Raškovi
spisovatel – autobiograficky laděné lyrické prózy Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby – vzpomínky na otce a členy rodiny, přátele; přírodní obrazy
Brankář – z knihy Výstup na Eiger (vydala Olympia v Praze roku 1989)
Povídka vypráví o Josefu Mikulášovi, který měl těžký život. Jeho matka ho původně ani nechtěla, v mládí byl velmi nemocný, žil v chudobě. Po škole se rozhodl následovat svého nevlastního otce a tak šel na hornickou školu. Když už pak pracoval, tak dělal hokejového brankáře „pracovních záloh“ a postupně se propracoval do 2. ligy a pak do národního mužstva, kde slavil úspěchy.


Kapři pro wehrmacht – z knihy Fialový poustevník (vydala Mladá fronta v Praze roku 1977)
Autorův otec byl žid, a proto mu vzali jeho rybník. Autorovi bratři museli do koncentráku a měl tam jít i otec. V noci před odjezdem byl na rybníce vysekat díru do ledu, aby se kapři neudusili. Když ji vysekal, tak k ní připlavali všichni kapři. Autorův otec je nejdříve pouze hladil a pak je až do rána nosili domů a dávali do různých nádob. Kapry pak vyměňovali za jídlo.
Když pak Němci chtěli udělat výlov rybníka, tak se divili, že tam žádný nejsou.


Moje první ryba - z knihy Fialový poustevník (vydala Mladá fronta v Praze roku 1977)
Povídka pojednává o tom, jak vojenský vysloužilec Prošek udělá autorovi prut a ten na něj hned první den chytí velkého okouna. Prošek jeho hlavu přitloukl na vrata stodoly a autor byl na svůj úlovek velmi hrdý.