Edgar Allan Poe - Jáma a kyvadlo

Autor: Edgar Allan Poe (1809-1849; americký spisovatel; autor fantastických a mystických příběhů, průkopník detektivní povídky; Filozofie básnické skladby, Dobrodružství A.G.Pyma, Vražda v ulici Morgue)

Z různých anglických originálů přeložil Josef Schwarz.

Vydal Odeon. Praha1975.


Rukopis nalezený v láhvi
Autor se plaví na lodi a při hurikánu přežije jen on a starý Švéd. Po šesti dnech spatří obrovskou loď, na kterou je vlnou hozen autor. Posádku této lodi tvoří staří muži, kteří autora vůbec nevnímají. Povídka končí tím, že loď vjíždí do víru.

Skokan
Na královském dvoru slouží šašek Skokan a tanečnice Tripetta. Král a jeho sedm ministrů jsou tlustí a rádi se smějí. Před maškarním plesem Skokan poradí králi a ministrům, aby se převlékly za orangutány. Ti ho poslechnou a namažou se lnem a dehtem. Na plese je pak Skokan zapálí a všichni zemřou.

Tři neděle v týdnu
Autor si chce vzít Katušku, ale jeho prastrýc Truberon, který ho vychovával, mu to nechce dovolit a řekne, že se můžou vzít, až se sejdou tři neděle v jednom týdnu. Jednu neděli se u strýce sejde Katuška, autor a dva námořníci. Oba dva vyjeli přesně před rokem na plavbu. První námořník Zemi objel směrem na východ a druhý na západ. A tak si první námořník myslí, že neděle byla včera, druhý, že neděle teprve bude zítra a ostatní, že je neděle dnes. A tak se sešli tři neděle v jednom týdnu a autor si může vzít Katušku.


Citát: Básníkem se člověk rodí, nikoli stává.

Kompozice: Kniha obsahuje povídky, které na sebe nenavazují.

Prastrýc Truberon: tvrdohlavý, neústupný, hodný
Skokan: malý, ošklivý, chytrý

Tato kniha se mi nezdála moc dobrá, ale také ne úplně špatná, prostě taková průměrná, protože se mi nějaké povídky líbily (např.Skokan), ale některé se ani nedali číst, protože toto vydání obsahovalo nepřeložený latinský a francouzský text.