Gabriela Preissová - Její pastorkyňa

Autor: Gabriela Preissová (1862-1946; česká spisovatelka; prozaička a autorka real.dramat z mor. Slovácka (Gazdina roba, Její pastorkyňa) )

Vydalo nakladatelství Orbis v roce 1957.


Děj se odehrává na moravském Slovácku, tomu odpovídá i jazyk a některé výrazy ( lunt(lump), tváře jí porapaly(zďolíčkovatěly), bar(třebas), orkaf(zboží), bosorka(čarodějnice), gúlat(bloudit), pastorkyně(asi nevlastní dcera) ).

Jenůfa, pastorkyně Kostelničky, je zasnoubená se Števou. Ale Števa je rozhazovačný alkoholik a to se nelíbí Kostelničce, protože má s tímto typem lidí špatné zkušenosti. Laca, nevlastní bratr Števy, má už od dětství rád Jenůfu a ví, že Števa má rád Jenůfu pouze kvůli její hezké tváři a proto jí udělá nožem na tváři jizvu. Tím končí I.dějství a II.dějství se odehrává a půl roku později.
Jenůfa před osmi dny porodila syna, kterého měla se Števou. Ale aby neměly ostudu, tak to Jenůfa a Kostelnička tají a tvrdí, že je Jenůfa ve Vídni. Ale toto tajemství prozradí Lacovi, který se chodí ptát na Jenůfu každý den, ale Števa se nezastavil ani jednou. Jenůfě není dobře a tak jí dá Kostelnička makovinu a Jenůfa tvrdě usne. Mezitím Kostelnička zabyla Števku (Jenůfova syna) a hodila ho pod led. Když se Jenůfa probudila, tak jí Kostelnička řekla, že Števko zemřel a že ho řádně pohřbila. Kostelnička Števku zabila proto, že si myslela, že tím pomůže sobě i Jenůfě. III.dějství začíná o dva měsíce později.
Jenůfa a Kostelnička dělají, že se Jenůfa vrátila z Vídně a lidé nic netuší. Laca a Jenůfa se rozhodli, že se vezmou, ale ve svatební den, když se už chystají do kostela kdosi přiběhne a oznámí všem přítomným, že dělníci z pivovaru byli sekat led a že našli pod ledem mrtvé dítě. Mezi přítomnými byl i rychtář, který měl na starosti vyšetření smrti tohoto dítěte, ale Kostelnička se mu hned přiznala. Laca a Jenůfa se ale stejně rozhodnou, že se vezmou.


Kompozice: Kniha je rozdělena na 3 dějství. Dějství se skládají z výstupů.

Žánr: realistické drama


Laca: věrný, hodný, skromný

Števa: nespolehlivý, rozhazovačný, sobecký


Kniha se mi špatně četla, protože jazyk byl starý a byla psána v nářečí.