Petr Šabach - Hovno hoří

Petr Šabach
*1951 – současný autor
absolvoval filozofickou fakultu Univerzity Karlovy
první kniha v roce 1986 – Jak potopit Austrálii
další díla: Šakalí léta, Babičky
některá díla zfilmována: Šakalí léta, Hovno hoří (film Pelíšky)

Kniha je rozdělena do tří částí: Sázka, Bellevue, Voda se šťávou

Sázka
Tato povídka je velmi krátká (osm stran) a vypráví o tom, jak autor sedí v hospodě a pozoruje dva dědečky, kteří se neustále hádají a o něco sázejí. Nejprve jeden druhému nevěří, že medvěd kodiak měří tři a půl metru a tak jeden vleze druhému na ramena a udělá na stropě hospody značku. Pak jeden druhému tvrdí, že nevydrží dvě minuty pod vodou, a tak to vyzkouší ve vaničce u výčepu. Poté jsou z hospody vyhozeni a mají velkou radost.

Bellevue
bellevue [belví] = krásná vyhlídka, dům s takovou vyhlídkou
Autor popisuje život jedné rodiny, tedy kováře, jeho ženy, dvou synů, jedné dcery a jednoho dědečka. Povídka je napsána tak, že autor píše v každém odstavci o někom jiném. Autor tak sleduje několik příběhů současně, ale tyto příběhy nejsou moc složité a proto se mi tato povídka dobře četla.
Jsou zde popisovány pocity chlapce, který chodí do třetí třídy a v noci se pomočil; pocity holčičky, kterou nikdo neposlouchá; pocity dědečka, který má problémy s močovými kameny; pocity chlapce, který má problémy s dívkami.

Voda se šťávou
Autor zde formou krátkých příběhů popisuje život svůj a své spolužačky Aničky od dětství až po dobu jejich manželství. Najdeme zde tedy autorovy problémy s dívkami a rodiči, příhody ze zaměstnání, ale také manželské hádky.
Tato část knížky je nejdelší.

Příběhy se odehrávají v současnosti nebo v minulosti velmi nedávné.

Kniha se mi velice líbila a to hlavně proto, protože byla velice vtipná a také prostředí, ve kterém se příběhy odehrávaly, mi bylo blízké.