Josef Škvorecký - Zbabělci

Autor: Josef Škvorecký
studium angličtiny a filozofie; prozaik, nakladatel (nakladatelství Sixty–Eight-Publishers s manželkou Zdenou Salivarovou); od roku 1968 v Kanadě, 1969 univerzitní profesor na univerzitě v Torontu romány Zbabělci, Tankový prapor, Mirákl, Lvíče, Příběh inženýra lidských duší; Prima sezóna – soubor příběhů; židovská problematika – Sedmiramenný svícen, Babylonský příběh a jiné povídky; detektivky Hříchy pro pátera Knoxe
Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v roce 1964 v Praze.


Kniha je psána v ich formě a hlavní postavou je asi dvacetiletý bývalý gymnazista Daniel Smiřický, kterému říkají Danny a hraje v džezové kapele na saxofon. Tato postava je autobiografická a objevuje se i v jiných knihách Josefa Škvoreckého (Konec nylonového věku, Tankový prapor, Prima sezóna, Mirákl, Příběh inženýra lidských duší). Dalšími důležitými postavami jsou Dannyho přátelé z kapely a hlavně Irena. To je dívka, kterou Danny miluje, ale ona už téměř rok chodí ze Zdeňkem, a tak Danny pořád o ní hlavně sní. Ale přestože si myslí, že miluje jen Irenu, se snaží imponovat několika dalším dívkám. A tak zjišťuje, že vlastně miluje všechny krásné dívky. Také si představuje, jak jednou v Praze potká dívku svých snů a bude s ní žít.
Děj knihy se odehrává během posledních dnů 2. světové války, od 4. května do 11. května 1945, v malém východočeském městu Kostelci (předlohou je autorovo rodiště Náchod). Celá kniha je vlastně popisem těchto osmi dnů, jak je prožíval Danny. Chtěl bojovat se svými přáteli proti Němcům zbraněmi, které získali, ale nakonec „revoluci" zorganizují významní lidé z Kostelce a oni jim odevzdávají všechny zbraně. Všichni jsou pak rozděleny do hlídek, které musejí tři hodiny hlídat pořádek v ulicích města. To se Dannymu nelíbí a proto s pár přáteli dezertují a jdou domů.
Jednoho dne se Danny probudil a v ulicích bylo mnoho uprchlíků a to i z koncentračních táborů. Danny se ujímá skupiny asi 20 Angličanů a postupně je ubytovává v nejlepších rodinách v Kostelci. Další významnou událostí pak byl nálet, při kterém zemřelo několik lidí.
Když se fronta dostane až ke Kostelci, tak Danny dostane automat (zbraň) a jde bojovat.
Kniha pak končí přebráním „revoluce" komunisty, osvobozením Rudou armádou a tím, jak Danny hraje se svou kapelou na náměstí na oslavu konce války.


Kniha končí touto větou: „Dole tancovali pásci, které jsem měl rád a které jsem měl za pár dní opustit a měl jsem jít jinam, zase někam, a já jim hrál a myslel jsem na všechny ty obvyklé věci, na které jsem vždycky myslel, na holky a na jazz a na tu neznámou holku, kterou potkám v Praze.


Kniha se mi i přesto, že měla 350 stran, velice líbila a dobře četla.