Vladislav Vančura - Rozmarné léto

Autor: Vladislav Vančura
1891-1942 – prozaik, dramatik, scénárista a režisér; experimentátor v oblasti formy a jazyka; 1.předseda Devětsilu; povoláním lékař; za okupace v ilegálním odboji, v době heydrichiády zatčen a popraven
Pekař Jan Marhoul (baladisticky laděný román), Pole orná a válečná (román), Rozmarné léto (novela), Markéta Lazarová (baladický román), Luk královny Dorotky (povídky), Útěk do Budína, Konec starých časů, Tři řeky (romány), Obrazy z dějin národa českého (historické pásmo), Josefina (drama - veselohra); Marijka nevěrnice (režisér)
1926 - jedná se o novelu

Ilustrace: Vladimír Renčín – ilustrace se mi líbily

Vydalo nakladatelství Jota v Brně roku 1993.


Děj se odehrává v městě Krokovy Vary během tří deštivých červnových dnů.

Tři staří usedlíci a přátelé major Hugo, kanovník Abbé Roch a majitel říčních lázní Antonín Důra se ucházejí o přízeň mladé krásné Anny, která přijela do města s kouzelníkem Arnoštkem.
Když Důrova žena Kateřina přistihne svého muže s Annou, odejde k Arnoštkovi, i když se Důra snaží předstírat, že Annu právě zachránil před utopením. Na konci knihy, tedy po třech dnech, se k němu ale vrátí.
Druhý den jde za Annou Abbé Roch, ale do vozu vtrhnou opilí lidé a natrhnou mu ucho, které mu další den Antonín Důra pomocí rybářského háčku sešije.
Když třetí den ráno odchází Anna od majora, tak venku už čeká Arnoštek a začne Annu mlátit holí.
Při třetím Arnoštkově vystoupení, při kterém chodí po laně, přijde opilý člověk a začne šťouchat do lana a Arnoštek spadne a zraní se. Třetí den večer Arnoštek s Annou odjíždí z města.

Citát: „Tento způsob léta, děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova, zdá se mi poněkud nešťastným.

Kniha se mi líbila, protože byla krátká a děj byl jednoduchý a zajímavý.
V knize nebyla přímá řeč nějak označena a proto jsem musel některé pasáže přečíst několikrát, než jsem je pochopil.